Vyhľadávanie


Kontakt

Anglický chrt

Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo
Výška 68-71 cm (suky)
71-76 cm (psy)
Hmotnosť kg
Pôvodné určenie poľovný durič, poľujúci zrakom
Terajšie určenie spoločenský a dostihový pes
Názov v krajine pôvodu Greyhound
Synonymá Greyhound
Zaužívaná skratka GH

Anglický chrt alebo grejhund alebo greyhound, je psie plemeno, uznané FCI a klasifikované v skupine X (Chrty), v sekcii 3 pod číslom 158. Ide o starodávny typ vysokého krátkosrstého chrta.

Vzhľad 

Greyhound je krátkosrsté vysoké plemeno, vyznačujúce sa štíhlou atletickou postavou. Ako všetky chrty má dlhé končatiny, úzke telo a hlavu, dlhú nosovú časť. Jeho vzhľad je prispôsobený rýchlosti behu.

Povaha 

Anglický chrt je pokojné a mierumilovné plemeno. V domácnosti je kľudný, avšak vyžaduje veľa pohybu. Preto je aspoň raz denne nutné nechať ho prebehnúť. Je vhodný aj do rodiny s deťmi. Miluje pohyb a lov.

História 

Anglický chrt má dlhú históriu, všeobecne sa zaraďuje medzi najstarobylejšie psie plemená. Považuje sa za potomka starovekých Egyptských chrtov. Konkrétnejšie vieme o jeho vývoji to, že je ho predkom bol určite kontinentálny chrt, ktorý sa na územie dnešnej Veľkej Británie dostal okolo roku 200 nášho letopočtu, počas migrácie Keltov v Európe. S Keltmi sa predchodca dnešného anglického chrta dostal do Británie. V historických záznamoch sa objavujú písomné svedectvá o psoch škótskeho kráľa Cranhilinthusa. Ich opis presne sedí na chrty. Tento kráľ vo veľkom choval psov s ktorými výnosne obchodoval po celom Anglicku.

Zásluhy o vývoj greyhounda na samostatné plemeno pripisujeme lordovi Oxfordovi, ktorý sa začal venovať šľachteniu tohoto plemena v roku 1775. O rok neskôr založil spolok Swaffham Coursing Society, ktorý významne ovplyvnil smerovanie anglického chrta. V tom čase sa postupne prestávalo poľovať s chrtmi a kontinentálny chrt stratil praktické upotrebenie. Chrty začali byť len módnym doplnkom šľachtických dvorov. Greyhound si však našiel uplatnenie ako dostihový pes.

Športové upotrebenie 

Anglický chrt nie je upotrebiteľný pracovne, avšak svoje uplatnenie nachádza v športe. Je azda najrýchlejším psom, takže je pre neho veľmi vhodné využitie v psích dostihoch a coursingu. V dostihoch chrtov môžeme často vidieť práve anglických chrtov (viď obrázok).

Starostlivosť 

Anglický chrt je krátkosrsté plemeno, preto odporúčame chovať ho hlavne v zime v interiéri. Srsť nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Anglický chrt potrebuje každodennú dávku pohybu. Všeobecne sa neodporúča pre ľudí s negatívnym vzťahom k pohybu a športu, starým a telesne postihnutým ľuďom.

Výstavy 

Greyhound sa vystavuje v rámci skupiny FCI 10. Výstavná drezúra a predvedenie v kruhu je na Slovensku a v ostatných krajinách FCI rovnaká ako pri väčšine poľovných plemien. Vystavuje sa na výstavnom vodítku poľovných plemien. Pri predvádzaní psa stojí handler po boku psa (z pohľadu rozhodcu za psom), prípadne pred psom. Vodítko má vyzdvihnuté tak, aby pes držal hlavu vzpriamenú. Nie je vhodné motivovať dospelého psa v kruhu pamlskom.

Fotogaléria: Anglický chrt